TRENÉREMdostiháků jsem už víc jak  30 LET

 

 

KDYŽ JSEM ZAČÍNAL

Na studiích se svým prvním koněm v tréninku - klisnou Džunkou

Každý máme svůj životní sen. Měl jsem to štěstí, že jsem si ho splnil a práce se mi stala koníčkem.

Již jako malého kluka mně okouzlil svět ušlechtilých koní a vzrušujících dostihů. 

U koní jsem začínal v malé vesnici na Přerovsku. Pak jsem jsem se rozhodl: žokej ze mne nebude, budu trenérem.

Na otázku "Kde se můžu o koních dozvědět nejvíc?" byla jednoduchá odpověď a odešel jsem studovat Vysokou školu veterinární v Brně.

Tam jsem se stal členem týmu, který řešil pod vedením Prof. Jaroslava Hanáka otázky fyziologie dostihových koní.

Dnes jsem jeho pokračovatelem a své vědomosti a zkušenosti předávám mladším. 

MOJE PROFESIONÁLNÍ KARIÉRA

Železník po svém prvním vítězství ve Velké pardubické
Na dekorování vítězů Velké pardubické s Josefem Váňou

Po ukončení studia jsem nastoupil v Hřebčíně Albertovec, absolvoval jsem stáž v Polsku a vítr mně zavál do Světlé Hory v podhůří Jeseníků, kde jsem dodnes.

Tady jsem potkal svého životního koně - Železníka - a měl jsem tak čest trénovat jediného čtyřnásobného vítěze Velké pardubické.

Pak přišla famózní Registana, která vyhrála Velkou pardubickou dvakrát. Potom Masini a Kolorado, vítězové Gran Premio di Merano, Tankred vyhrál Trojkorunu, Arganta vyhrála několik klasických dostihů. Léty přibývali další a další vítězové až dodnes.

Rukama mi prošla spousta jezdců, ať už dnes legendární Josef Váňa, Jiří Kameníček či začínající Jan Faltejsek. Spolupracoval jsem i se zahraničním jezdci, jako byli Peter Gehm, Jim Crowley, Paul Eddery či Gary Hind.

Koně v mé péči vyhráli doposud více jak 500 dostihů v Česku, Německu, Polsku, Rakousku, Itálii a na Slovensku. Závodili i ve Francii nebo na britských ostrovech.

Trvale sleduji vývoj dostihového sportu a chovu ve světě. Zajímají mě původy úspěšných koní, dokážu je analyzovat a poradit tak chovatelům s výběrem partnera pro jejich klisnu.

Jsem spoluautorem několika publikací o fyziologii tréninku dostihových koní. Byl jsem školitelem v oblasti fyziologie tréninku pro všechny mladší kolegy.

V minulých letech jsem pracoval pro velmi úspěšnou stáj Wrbna Racing, pro niž jsem jako trenér získal více jak 85 milionů korun. Dnes jsem trenérem privátním a provozuji i veterinární praxi v chovu koní.

 

MOJE FILOZOFIE

MVDr. Čestmír Olehla

Mým životním heslem je "Primum non nocere ". 

Především svým počínáním neuškoď. Platí to pro veterináře, ale i pro trenéra. O koně se musíš s empatií starat, aby se v pohodě rozvíjeli. Jedině tak se dočkáš jeho  vrcholných výkonů a kůň si zachová zdraví. Nejsem příznivnem spěchu a rychloobrátkového tréninku. Znám četná rizika tohoto přístupu a umím se jich vyvyrovat.

Koneckonců není v dostihovém sportu úplně obvyklé, aby kůň vydržel ve zdraví a ve špičkové formě více jak deset let.

Mám cit pro koně, znalosti veterináře i hipologa, proto se mi to mnohokrát povedlo a jsem tomu rád.

 

Chci vědět víc...

Tradice - odbornost - zkušenost - úroveň - péče