TRENÉREM DOSTIHOVÝCH KONÍ JSEM UŽ VÍC JAK 30 LET

KDYŽ JSEM ZAČÍNAL

Na studiích se svým prvním koněm v tréninku - klisnou Džunkou

Každý máme svůj životní sen. Měl jsem to štěstí, že jsem si ho splnil a práce se mi stala koníčkem.

Již jako malého kluka mně okouzlil svět ušlechtilých koní a vzrušujících dostihů. 

U koní jsem začínal v malé vesnici na Přerovsku. Pak jsem jsem se rozhodl: žokej ze mne nebude, budu trenérem.

Na otázku "Kde se můžu o koních dozvědět nejvíc?" byla jednoduchá odpověď a odešel jsem studovat Vysokou školu veterinární v Brně.

Tam jsem se stal členem týmu, který řešil pod vedením Prof. Jaroslava Hanáka otázky fyziologie dostihových koní.

Dnes jsem jeho pokračovatelem a své vědomosti a zkušenosti předávám mladším. 

MOJE PROFESIONÁLNÍ KARIÉRA

Železník po svém prvním vítězství ve Velké pardubické
Na dekorování vítězů Velké pardubické s Josefem Váňou

Po ukončení studia jsem nastoupil v Hřebčíně Albertovec, absolvoval jsem stáž v Polsku a vítr mně zavál do Světlé Hory v podhůří Jeseníků, kde jsem dodnes.

Tady jsem potkal svého životního koně - Železníka - a měl jsem tak čest trénovat jediného čtyřnásobného vítěze Velké pardubické.

Pak přišla famózní Registana, která vyhrála Velkou pardubickou dvakrát. Potom Masini a Kolorado, vítězové Gran Premio di Merano, Tankred vyhrál Trojkorunu, Arganta vyhrála několik klasických dostihů. Léty přibývali další a další vítězové až dodnes.

Rukama mi prošla spousta jezdců, ať už dnes legendární Josef Váňa, Jiří Kameníček či začínající Jan Faltejsek. Spolupracoval jsem i se zahraničním jezdci, jako byli Peter Gehm, Jim Crowley, Paul Eddery či Gary Hind.

Koně v mé péči vyhráli doposud více jak 500 dostihů v Česku, Německu, Polsku, Rakousku, Itálii a na Slovensku. Závodili i ve Francii nebo na britských ostrovech.

Trvale sleduji vývoj dostihového sportu a chovu ve světě. Zajímají mě původy úspěšných koní, dokážu je analyzovat a poradit tak chovatelům s výběrem partnera pro jejich klisnu. 

Jsem spoluautorem několika publikací o fyziologii tréninku dostihových koní. Byl jsem školitelem v oblasti fyziologie tréninku. A není dnes v Česku dostihový trenér, kterému bych své znalosti a zkušenosti nepředal.

V minulých letech jsem pracoval pro velmi úspěšnou stáj Wrbna Racing, pro niž jsem jako trenér získal více jak 85 milionů korun. Dnes jsem trenérem privátním.

 

MOJE FILOZOFIE

MVDr. Čestmír Olehla

Mým životním heslem jest "Primum non nocere ". 

Především svým počínáním neuškoď - koním ani lidem. I tak mají dostihoví koně tvrdý život plný těžkých dostihů. Musíš se o ně starat, aby byli v pohodě. Stejně jako o vrcholové sportovce.

Není v dostihovém sportu úplně obvyklé, aby kůň vydržel ve zdraví a ve špičkové formě více jak deset.

Mám cit pro koně, proto se mi to mnohokrát povedlo a jsem tomu rád.

 

Chci vědět víc...

Tradice - odbornost - zkušenost - úroveň - péče